Veckohandel

Det här med att de mesta pengarna skulle gå till mat, det har jag aldrig riktigt förstått. Jag veckohandlade nyss på den lokala alepan och betalade femton euro för mat jag klarar mig genom veckan med. Högst troligen. Kanske blir jag tvungen att köpa ett äggpaket eller så. Men riskakor, ost, spagetthi, kaffe och ägg klarar jag mig galant på.
Men nåja, jag räknar också med att äta annat än bara hemma på tex veckoslutet. Kanske en korv i parken eller en macka på bänk.
Plus att jag äter lunch på jobbet varje dag som dras direkt av lönen, väldigt behändigt.
Hur mycket pengar sätter ni på mat som ni äter hemma i veckan?

15 responses

  1. Sku jag bo ensam sku jag säkert klara mig pÃ¥ hemskt lite pengar. I alla fall vad gäller maten jag köper hem. SÃ¥ äter jag ju lite för ofta pÃ¥ restaurang…

    Men bor man med en man som äter alldeles för mycket och dessutom tycker det är helt okej att slänga bort en massa mat blir ens egna mat-ekonomi med samma rubbad.

    • Ja det är ju knepigt det där. Genast när man är tvÃ¥ sÃ¥ börjar man fundera igenom maten mer, det känns som att man mÃ¥ste/vill/borde göra “riktig” mat när man inte är ensam. Skumt. Kan man inte bara äta spagetti och ketchup resten av livet?

  2. *Plockar fram den svarta kassaboken*
    Den senaste månadens matutgifter låg på 143,31€, vilket är en ökning på 6,8% jämfört med samma månad förra året.

    Procentuellt sett är matutgifterna egentligen rätt små men det är den budgetpost där inflationen gör sig mest synlig, vilket antagligen är varför så många människor klagar på matpriserna.

    • HAHA! Din lilla nörd. :D
      143… vad gör det i veckan dÃ¥? eeeh… vänta mÃ¥ste ta fram telefonen. 35. Det är ju inte alls mycket, känner jag. Men du äter ute ocksÃ¥ eller hur?

      • Det gör jag men inte speciellt ofta faktiskt. Om jag äter ute blir det dock inte noterat som matutgifter utan som “helg/nöje”. Men eftersom restaurangbesöken ocksÃ¥ drar ner matutgifterna, eftersom jag dÃ¥ äter mindre hemma jämnar det ut sig över ett Ã¥r.

        Ur min svarta bok kan jag också utläsa att den totala kostnaden för mat år 2011 uppgick till 1603,03€ vilket i medeltal blir 133,60/månad.

        • Mkt bra att du har det pÃ¥ klart. :D Är imponerad. Själv väljer jag att inte tänka och komma ihÃ¥g sÃ¥ himla mycket.

  3. För mycket. Är så dålig på smart mat. Ändå äter vi väldigt sällan dyr mat hemma, blir mest sallad och chili con carne. Lägger nog ner en 50 e i veckan på frulle, middag, lunch (unicafe), hundben och kvällsmål.

    • Ja alltsÃ¥ sku jag räkna med lunch (6,20-ish per dag pÃ¥ yle) varje dag sku det ju genast bli massor. Plus att jag inte äter frulle, förutom pÃ¥ veckosluten.
      Sen igen, det är väl egentligen ganska bra att sätta pengar på mat? Värre skaer kan man ju slösa på. Som jag, sätter pengar på svindyra skor och jackor och sen gråter jag i två veckor för att jag inte har råd med drinkar.

      • Sant. Men att lägga 200 euro pÃ¥ bara hemmamat och ytterligare minst 100 pÃ¥ utemat och drinkar i mÃ¥naden är nog rätt mycket som studerande. Men det gÃ¥r och det är värt det.

  4. vi är värsta slösarna när det kommer till mat. det ska vara gott, ekologiskt, vegetariskt och sa jag gott? Runt 200 euro i veckan skulle jag tippa på. Plus lunch.

  5. Hos oss går det kring en femhundring i månaden på hemmamat. Och kanske tvåhundra på utemat (lunch inte inberäknat)? Så det känns nog som en ganska stor utgiftspost.

  6. Sedan vi fick den här tredje typen till vår familj har vi lite börjat följa med matköpen för att inte plötsligt överraskas när utgifterna är större än inkomsterna. Vi sätter nog i medeltal 120 euro i veckan på mat. Fast då försöker vi köpa det mesta ekologiskt (fast det kan inte vara mer än några tior det blir till). Äter typ aldrig ute och Simon äter lunch på jobbet.
    Hade inte trott att det skulle bli så radikal förändring när man får barn för hon verkar ju inte äta nånting. :) Kanske det är vi som har börjat äta mera.
    Brukar leka gissningsleken när vi kommer till kassan (för att inte börja grÃ¥ta när man hör slutsumman). Den som gissar närmast vad det blev att kosta vinner. SÃ¥ ibland stÃ¥r vi där i kassan och kassatanten säger 152,40 och nÃ¥gon av oss skriker: “jag vann!”

  7. Shit! Jag använde igÃ¥r 20 euro och dÃ¥ köpte jag bara lite potatis, sallad och bacon. PÃ¥ salladen kan man lätt spendera mycket pengar… Men den salladen äts ju nog mÃ¥nga portioner. Jag lägger massvis av pengar pÃ¥ mat. Säkert 60-100 euro i veckan + eventuella uteluncher. Nu har jag försökt börja ha med mig lunch hemifrÃ¥n för att det ska bli lite billigare. Mat är nog en av mina största utgifter!

  8. Jag sätter nog mycket pengar på mat. Men äter nog också ganska gott och bra, med massa grönsaker och frukter som alltid kostar mera. Äter dessutom mycket ute, lunch nästan varje dag, oftast sjukt goda sallader. Tycker också om att laga mat länge, länge, riktiga långkok på bra råvaror. Och ibland måste man beställa pizza.

  9. Alltså i och för sig, just nu är jag nog så deppig över min ensamhet att hjag inte har någon matlust alls, men så där i vanliga fall.

Leave a Reply to catariina Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *