Ja. Jag ser ju på bilden här under att jag borde torka spegeln. Och kanska allt annat i hemmet också. Och som ett led i min strävan till att bli en bättre medborgare har jag faktiskt städat lite idag.
Men hatar inte ni också det? Att städa? Det här är alla hemska saker i hemskhetsordning:
1) dammsuga
2) dammtorka
3)Â plocka saker
4) diska
5)  hänga tvätt
6) vika och sätta undan lakan&handdukar
7) vika och sätta undan kläder
Torka golv kanske ni tänker att jag glömt? Jo det har jag. Har faktiskt glömt bort att köpa den där moppen ända sedan jag flyttade hit.
Skit.
1) diska
2) plocka saker
3) vika och sätta undan kläder
4) dammsuga
5) dammtorka
6) vika och sätta undan lakan
7) hänga tvätt
jag HATAR att diska. HATAR.
Jag hatade att dammsuga tills jag hittade på att det är cardio, och jag slipper ett pass på gymmet varje gång jag dammsugit. Positivt tänkande!
Att diska suger. Brukade gilla det, men sen bodde jag i tolv år utan diskmaskin och någonstans där på det elfte året blev jag helt totalt le på det. Elska diskomaskinen.
Att dammsuga är det värsta som finns i världen.
Däremot tycker jag om att städa vessan (hui!). Fast bara vår egen förstås.
Jag hatar också att dammsuga. Det värsta är att ta fram och sätta in den i skåpet. Så krångligt med sladdar och skaft åt alla håll. Att plocka är också hemskt. Men att torka damm är roligt, för jag har fina världens bästa swiffer dusters!