Skicka tre SMS
Äta två surskorpor
Slita av sig mysbyxorna och tishan
Klä på sig riktiga kläder
Manikolla att allt är avstängt
Hitta cykelpump
Springa ner för trapporna
Pumpa cykeldäcken
Cykla från Båtsmansgatan till Lilla Teatern
Lämna jackan i narikkan
FÃ¥ en biljett
Sätta sig ner i stol
Vänta på teater
Man är ganska himla effektiv när man väl lägger den sidan till. Kan jag berätta. Dessutom gjorde jag årets cykelpremiär så där i all hast, och det var ju inte så farligt att cykla i stan som jag hade tänkt.
Om jag kommer cykla till jobbet imorgon?
Ja, vi får väl se. Hur det känns och så.
Jag kom att tänka på att jag också varit snabb nån gång i tiden, så jag sökte igenom min gamla x3mblogg, och sidu, tydligen är det redan sju (7!) år sen jag susade omkring i Vasa på cykeln.
Citat från 18.5.2005:
“Nu är det nog sÃ¥ att jag är snabbast i Vasa. Har haft det pÃ¥ känn länge men idag kan inte ens jag av falsk blygsamhet blunda för det självklara faktumet längre..
16.00 Sprang ut från Kela
16.01 Startat mitt fordon turbopeden mot stadsbibban
16.05 Stadsbibban in å ut
16.08 Susade över Brändöbron
16.12 Tritonia
16.16 Susade tillbaka över Brändöbron
16.20 Parkerad framför dator
… och nu, 16.47, är jag färdig att susa vidare, men ligger före tidtabellen sÃ¥ jag ska ta en power nap.. “
MYCKET imponerande. Du borde få ett diplom! Herregud, att cykla över brändöbron är ju en plåga som brukar ta evigheter.