Ni kommer ihåg att jag här i våras var hemskt ivrig på att skaffa mig en sommarbostad i stan? Hade tänkt mig ett sommarkollektiv någonstans nära Koffparken, men mitt entourage var inte lika pepp på idén som jag.
NÃ¥h. Fix flicka som jag är tog jag saken i egna händer. Och nu sitter jag här! I min egen sommaridyll! Hela juli ska jag bo i en lägenhet inredd precis enligt min smak (tänk 50-tal), precis bredvik parken. Inte Koffparken – man kan inte fÃ¥ allt – men Sibeliusparken! (Smulkki, vi är grannar en mÃ¥nad!)
Ah!
Köket i sommaridyllen. (Plankgolv! Trädörrar!)
Vardagsrummet. (BALKONG! Den fortsätter runt hörnet!)
Och kanske det bästa, en jordglob! Precis en såndär har jag drömt om!
Nu ska jag gå till lähivaltsun och köpa kaffe till morgonen och kanske lite toapapper. Sen ska jag sätta mig på min balkong, ta ett glas vin och läsa min hjärndöda sommardeckare. Livet!
Herregud så skönt det låter. Grattis till lägenheten!
Oh it is. Tack, ska bli skönt att slippa se ghettot med dess spurgeliter på ett tag. Tacka vet jag vackra gator, estetiska gamla hus och parker!
JEE vad kiva!
ÄÄÄH får jag SNÄLLA komma på besök? Meganice och megalike!
Aaaaaaa! Jag dör nu pga ett roligt sammanträffande. Sthlm och jag är vänner med den flicka som bodde där tills dagen före du flyttade in. Jag bara “hej vänta nu, det här ser lite väl bekant ut…” Helsingfors är sÃ¥ pyttepytte litet. HÄRLIGT med balkong och hörnfönster!
Hennes fötter kan du se här: http://www.najanavigerar.ratata.fi/post/285146/